Zpráva z Prix Irene 2020

08.01.2021

"Lidská práva na vlastní kůži" - první online konference spolku Irene proběhla 14. listopadu 2020. Laureátka Prix Irene roku 2020, bývalá ombudsmanka a disidentka Anna Šabatová, svou kůži nesla na trh samozřejmě a z nezbytí v době komunismu a svým způsobem to dělá dodnes. Jana Hradilková ve svém Laudatiu formulovala podstatu jejího trvalého společenského přínosu takto: "spočívá v cílevědomém naplňování spravedlnosti, sociální empatii a důstojnosti člověka ve společnosti" a pojala své Laudatio jako vyjádření vděčnosti.

Téma lidských práv jsme sledovali z více úhlů pohledu a podle profesních zkušeností v příspěvcích ústavního právníka Pavla Rychetského, politologa Jiřího Pehe - tyto dva příspěvky přečetl Václav Trojan, psychiatričky Dany Janotové a dvojice psycholožky a lékaře Ludmily Trapkové a Vladislava Chvály.

Příjemným překvapením byla účast profesora Jiřího Přibáně, jemuž virtuální podoba konference umožnila se připojit až z USA a který svými vstupy odborně rozvinul a oživil diskuzi.

Jako vždy proběhla závěrem "Large Group", kterou moderovali Helena Klímová a Michael Šebek.

Konference se zúčastnili také manželé Lažanští, jimž jsme vděčni za laskavou finanční podporu.

Děkujeme všem moderátorům, a zvláště Václavu Trojanovi, předsedovi spolku, který nás okouzlil svou nonšalancí.

Zájemcům o texty z konference včetně obsahu jednotlivých přednášek a osobních dojmů účastníků z řad organizátorů a moderátorů doporučujeme brožurku o konferenci, kterou připravuje Helena Klímová a která bude v blízké budoucnosti k zakoupení.